Hayat Zemin - Spor zemin ve asfalt zemin uygulamaları
Türkiye'nin:

Zemin Uygulama Firması

Hayat Zemin - Spor zemin ve asfalt zemin uygulamaları
Telefon:

+90 (507) 749 22 01

HAYAT ZEMİN

Anasayfa   >   Asfalt Yapım Hizmeti

Hizmetlerimiz!

Asfalt Yapım Hizmeti

Asfalt yapımı, Her türlü iklim koşullarında uygulanabilir. Yüksek dirence sahiptir, Firmamız asfalt yol yapım konusunda profesyonel ekipleri ile yapmaya hazır.

Asfalt Yapım Hizmeti

Asfalt Yol Yapım Hizmetleri

Asfalt Kısaca; doğal kökenli veya petrolün damıtılmasıyla elde edilen koyu kahve ile siyah arasında rengi değişen bağlayıcı malzemedir. “Asfalt”, “asfalt çimentosu”, “bitüm” ve “asfalt bağlayıcı” terimleri esnek kaplamalarda aynı anlama gelecek şekilde birbirlerinin yerine kullanılmaktadır.

Asfalt yol karışımında kullanılan agregalar, karışım dizaynına bağlı olarak fiziksel özelliklerine ve boyutlarına göre sınıflandırılarak seçilen sert minerallerdir. Bu mineraller kırmataş, çakıl ve kum gibi doğal kaynaklı veya yüksek fırın cürufu gibi yapay olabilmektedir.

Asfalt betonu karışım oranları çok dikkatli şekilde hazırlanan iri agrega + ince agrega + filler ile asfalt çimentosunun sabit karıştırma tesislerinde sıcaklık ve nem kontrolü altında karıştırılmasıyla elde edilir. En gelişmiş kaplama tiplerinden olan asfalt kaplama ağır trafik altındaki yollarda, otoyollarda, hava alanı pistlerinde geniş bir alanda uygulanır. Her türlü iklim koşullarında uygulanabilir. Yüksek dirence sahiptir, ancak maliyeti yüksektir. 

Asfalt betonu kaplama sağlam temeller üzerine; sıcak bitümlü temel, çimento stabilizasyonu temel vb. sağlam temeller üzerine oturması gereklidir. Hazırlanmış temel tabakası üzerine bitümlü malzeme ile önce yapıştırma tabakası serilir. Asfalt betonu karışım formülüne göre (reçete) sabit karıştırma tesislerinde agrega ile bağlayıcı ayrı ayrı ısıtıldıktan sonra karıştırılır.

Hazırlanan karışım kamyonlarla serileceği yere taşınır. Döküleceği yere geldiğinde plandaki ölçülerine uygun şekilde finişer denen özel araçla serilir. Duyargalı finişerler yol kenarındaki metal çubuklardan yararlanarak yolun sınırlarını algılar ve o genişlikte asfalt betonu sıkıştırılır. Serilme sıcaklığı minimum 125 ⁰C dir.

Çeşitli asfalt uygulamalarında farklı asfalt karışım formülleri veya reçeteler kullanılır. Bu formüller asfalt yol sahiplerinin maliyet ve hizmet ömrü hedeflerine uygun olarak tasarlanır.

Asfalt serme ve yama hizmeti ilgili bize danışın size yardımcı olalım. Ekonomik fiyatlarımızla en kısa sürede asfalt problemlerinizi çözüyoruz.


Top